Record Number of Cabot Students Achieve Highest Honor in Band

Posted on 12/15/2017

One-hundred-forty-four band students from Cabot Junior High North, Cabot Junior High South, and the Cabot Freshman Academy earned a chair in the Region IV All-Region Bands on Saturday, December 2!  That a record number for our district.

They competed with students who play the same instrument from area schools including Searcy, Beebe, West Memphis, and Marion.  A pre-designated number of students were selected from each instrument to be placed in the All-Region bands.  This is one of the highest honors a band student can make regardless of age.  

All junior high band students who made the all-region band will participate in a two day All-Region clinic held on January 19 and 20, 2018, held on the Searcy High School campus.  To conclude the two day event, a concert will be held for parents and other members of the public at Searcy High School at 2:00 and 2:30 on Saturday afternoon.

Congratulations to all of these band students!  

CFA Alternates:

Row 1: Carmen Smith, Jeremiah Jordan, Zeta Cashion, Kindsay Bennett,
Alexis Hightower, Adrienne Jones
Row 2: Lucas Golde, Kendall Crowder, Nicholas Hellstern, Johnny Kee, Liam Dillon,
Evan Jordan

CFA Clarinets:

Row 1: Carmen Mesecke, Jessica Pittillo, Kaelyn Carr, Kylie Frazier, Grace Peppers,
Brianna Wallace, Allyson Aguirre, Hannah Lander
Row 2: Natalie Marino, Hannah Horn, Celestial Davenport, Zoe Schultz, Whitney Hazeslip,
Annabelle Murphy, Kayla Ramsey, Jessica Starr, Olivia Atkinson

CFA Flutes:

Row 1: Valerie Thomas, Alexa Kimbrough, Christina Smith, Valeria Fernandez
Row 2: Abigail Blakey, Fallon Backus, Autumn Isom, Elizabeth Kreimeyer
Not pictured: Kayla Mawhorr

CFA Horns and Low Brass:

Row 1: Eliza Smith, Erika Fredricks, Haven Henry, Molly Boroughs,
Cameron Sanders, Jacob Emmons
Row 2: Parker Spencer, Kaylee Ruble, Tessa Garlock, Kelly Erzar, Kaylee Bolen,
Jordan Freeman, Elijah Janke

CFA Low Reeds and Double Reeds:

Row 1: Shayleigh Smith, Isabella Grissom, Chloe Veuleman, Autumn Tuttle, Kristen Shirley
Row 2: Delaina Johnson, Bailie Reece, Madison Stinnett, Sarah Bray

CFA Percussion:

Row 1: Zachary Giese, Shiloh Jacob, Ally Smith, Bryce Johnston
Row 2: Kaleb Newton, Harrison Manuel, Cade Albertson, Jack Larson

CFA Saxes:

 

Row 1: Sophie Rushing, Marisa Adair, Brookelyn Mitchell, Nicholas Herring,
Zane Wuelling, Tyler Preston
Row 2: John Hale, Dylan Utley, David Cearns, Alex Oliver

CFA Trombones:

Row 1: Elijah Knouse, Nathan Biffle, Chandler Wall, Kensley Flynn, Adam Abshure,
Damion Clark, Luke Haskins
Row 2: Nicholas Davis, Zachary Kelly, Colin Laney, Kristian Lehrke, Harley Walden,
Matthew Rausch, John Valbracht

CFA Trumpets:

Row 1: Sara Cook, Nicole Hinshaw, Emma Christensen, Jessica Waltrip, Josi Deck,
Hayley Witt, Leonna McGee
Row 2: Dillon Daily, Chris Shaw, Landon Jones, Alex Ruppert, Matthew Thomas, Adam Sicard

JH North Alternates:

Row 1: Connor Reid, Jackson Ginn, Shaylynn Collins, Chloe Heiman
Row 2: Carson Shaver, Abigail King, Noah Woodle

JH North Brass:

Row 1: Mallory Jones, Gary Smith, Noah Pifer, Bryce Strassner, Abby Evans
Row 2: Wyatt Burke, Lauren Hubbard, Jakob Merkley, Layla Highfill, Blake Mitchell, Jacob Knowlton

JH North Woodwinds:

Row 1: Rebecca Davis, Abigail Goforth, Ashley Muller, Hope Montoya, Breanna Miller,
Kathleen Armstrong
Row 2: Jacob Bear, Sydney Fortson, Timothy Osgood

JH South Alternates:

Row 1:  Clare Stevens, Autumn Neumeier, Adalai Arredon
Row 2:  Jackson Byrd, Michael McCarty

JH South Brass:

Row 1:  Joshua Burke, Jackson Jolley, Carlos Smith, Nate Jones
Row 2:  Rachel Borella, Ryan Talbert, Vince Pini, Layla Filat, Shavannah Duncan
Not pictured:  Trista Ransom, Elizabeth Boliou

JH South Clarinets and Percussion:

Row 1:  Jiwon Park, Cadence Counts, Shyann Collum, Rachel Cates, Emely Garay
Row 2:  Greyson Goddard, Ian Vance, Brandon Reynolds, Grant Freeman, Chloe Bishop

JH South Flutes and Saxes:

Row 1: Conner Titus, Kahner Murray, Ashley Sample, Natalie Chidester
Row 2:  Jessie Freeman, Allanah Pearson, Emma Brown, Kayli Swafford, Faith Kinsey

« Back to News

Cabot Public Schools

Elementary Schools (Grades PreK-4)

Central Elementary
36 Pond Street, Cabot, AR
(501) 743-3564
Fax: (501) 843-4503
Eastside Elementary
17 Bellamy Street, Cabot, AR
(501) 743-3563
Fax: (501) 843-5619
Magness Creek Elementary
16150 Arkansas Hwy 5, Cabot, AR
(501) 743-3565
Fax: (501) 843-7567
Mountain Springs Elementary
3620 Mountain Springs
Road, Cabot, AR
(501) 743-3575
Fax: (501) 605-1300
Northside Elementary
814 West Locust Street,
Cabot, AR
(501) 743-3568
Fax: (501) 843-6032
Southside Elementary
2600 South Pine Street, Cabot, AR
(501) 743-3567
Fax: (501) 843-6229
Stagecoach Elementary
850 South Stagecoach Road,
Cabot, AR
(501) 743-3574
Fax: (501) 605-1221
Ward Central Elementary
1570 Wilson Loop Road,
Ward, AR 72176
(501) 743-3569
Fax: (501) 843-9744
Westside Elementary
1701 South Second Street, Cabot, AR
(501) 743-3566
Fax: (501) 843-5802

High School (Grades 10-12)

Cabot High School
401 North Lincoln Street, Cabot, AR
(501) 843-3562
Fax: (501) 843-4231

Academic Center of Excellence
(Grades 7-12)

Academic Center of Excellence
21 Funtastic Drive, Cabot, AR
(501) 743-3520
Fax: (501) 843-0283

Cabot Freshman Academy

Cabot Freshman Academy
18 Spirit Drive, Cabot, AR
(501) 743-3576
Fax: (501) 941-1505

Cabot Learning Academy

Cabot Learning Academy
813 West Locust, Cabot, AR
(501) 743-3540
Fax: (501) 843-3138

Special Programs

404 North 2nd Street, Cabot, AR 72023
(501) 743-3543
Fax: (501) 941-2613

Central Administrative Office

602 North Lincoln Street, Cabot, AR 72023
(501) 843-3363
Fax: (501)843-0576

Middle Schools (Grades 5-6)

Cabot Middle School North
1900 North Lincoln Street, Cabot, AR
(501) 743-3571
Fax: (501) 605-0413

Cabot Middle School South
2555 Kerr Station Road, Cabot, AR
(501) 743-3570
Fax: (501) 941-7432

Junior High Schools
(Grades 7-8)

Cabot Junior High North
38 Spirit Drive, Cabot, AR
(501) 743-3572
Fax: (501) 605-8472

Cabot Junior High South
38 Panther Trail, Cabot, AR
(501) 743-3573
Fax: (501) 941-7746