Record Number Of Cabot Students Achieve Highest Honor In Band 2018

Posted on 12/19/2018

One-hundred-fifty-two band students from Cabot Junior High North, Cabot Junior High South, and the Cabot Freshman Academy earned a chair in the Region IV All-Region Bands on Saturday, December 1!  

They competed with students who play the same instrument from area schools including Searcy, Beebe, West Memphis, and Marion. A pre-designated number of students were selected from each instrument to be placed in the All-Region bands. This is one of the highest honors a band student can make regardless of age.  

All junior high band students who made the all-region band will participate in a two day All-Region clinic held on January 18 and 19, 2019, held on the Searcy High School Campus. To conclude the two day event, a concert will be held for parents and other members of the public at Searcy High School at 2:00 and 2:30 on Saturday afternoon.

Congratulations to all of these band students!

North Clarinets:

Row 1: Estefany Hernandez, Natasha Sneed, Danyell Mitchell, Anna Kendall, Kristina Phipps
Row 2: Gabby Johnson, Stormie Riddell, Cheyenne Cramer, Marah Starks, Braydon Waters

North Flutes, Double Reeds, Saxes:

Row 1: Diana Haley, Emily Berry, Keira English, Aaron Allen, Mason Smith
Row 2: Zach Legere, Jocelyn Vega, Kyle Harvey, Graci Hock, Samantha Solomon

North Alternates:

Row 1: Cierra Dulaney, Natalie Niell, Caden Adams, Anya Hartman, Hannah Haskins
Row 2: Landon Edwards, Marissa Smith, Ben Starnes

North Low Brass and Percussion:

Row 1: Carlos Llanes, Gabe Graff, Lane Donoho, Taelor Bilon, Ella Peppers
Row 2: Jayden Garnes, Vanessa Phillips, Brannon McMinn, Jordan Gilliam, Konnor Pollzzie

North Trumpets and Horns:

Row 1: Emma Covey, Elias Rushing, Molly Self
Row 2: Ashley Black, Collins West, Angel Dunkin

South Alternates:

Row 1: Brianna Frederick, Will Clark, Bailey Bowmaster, Ruby Ransburgh, Kalynne Martin
Row 2: Makenna Pounders, Alex Davidson, Eli Mitchell, Adam Chachere

South Clarinets and Saxes:

Row 1: Mackenzie Farr, Emma Kline, Gracie Lee, Kaitlyn Cochran
Row 2: Aaron Pena, Bailie Crawford, Kendall Guptill

South Flutes and Double Reeds:

Row 1: Lucy Lander, Travis Blamer, Pierce Abshure
Row 2: Estelle Han, Kylie Alford, Mikenna Mace

South Horns, Low Brass, Percussion:

Row 1:  Emma Martin, Autumn Franks, Gabe Awbrey, Leatia Mangham, Hunter Nease
Row 2:  Lain Spencer, Braden Lee, Branden Bennett, Jonah Palitang

CFA Clarinets:

Row 1: Alexia Green, Paiyton Haney, Katelyn Stump, Autumn Neumeier, Rachel Cates,
Hope Montoya, Savvy Hamm, Shyann Collum, Ashley Muller
Row 2: Jiwon Park, Rebecca Davis, Breanna Miller, Meaghan Phillips, Emily Garay,
Cadence Counts, Alondra Garcia, Xander Fiegel, Jacob Bear

CFA Flutes and Oboe:

Row 1: Jessica Arens, Katelyn Crawford, Jaydan Grisham, Ashley Sample,
Natalie Chidester, Sydney Fortson
Row 2: Katlyn Turner, Allanah Pearson, Joshua Marr, Faith Kinsey,
Kierstin Bullock, Emma Brown

CFA French Horns:

Row 1: Ethan Ware, Joshua Burke, Holden Slayton, Hunter McMurray, Connor Reid
Row 2: Preston Hodges, Sawyer Hanson, Jackson Jolly, Bryce Strassner, Abigail Evans 

CFA Percussion:

Row 1: Jacob Knowlton, Wyatt Burke, Ian Vance, Amber Alsup, Greyson Goddard
Row 2: Chloe Bishop, Nathan Brady, Brandon Reynolds, Grant Freeman, Chase Hum

CFA Saxophones:

Row 1: Chuck Willard, Hunter Wessel, Adam Murdock, Eli Stafford, Wesley Simmons
Row 2: Jackson Ginn, Timothy Osgood, Conner Titus, Kahner Murray

CFA Trombones:

Row 1: Jay Brown, Noah Woodle, Harrison Devlin, Layla Filat, Vince Pini
Row 2: Rylan Dickerson, Blake Mitchell, Ryan Talbert, Tyler Warren

CFA Trumpets:

Row 1: Carlos Fisk, Noah Pifer, George Nunez, Mallory Jones, Madison Elias,
Abigail King, Carson Shaver
Row 2: Gavin Hargrove, Laila Nunn, Gary Smith, Elizabeth Boliou, Austin Hackler,
Everett Koski, Brian Henson

CFA Tubas and Baritones:

Row 1: Rachel Borella, Layla Highfill, Shavannah Duncan, Isaiah Calvert, Rebeka Russell
Row 2: Nathan Jones, Riley Havens, Jackson Byrd, Lauren Hubbard, Zoey Stuckey

« Back to News

Cabot Public Schools

Elementary Schools (Grades PreK-4)

Central Elementary
36 Pond Street, Cabot, AR
(501) 743-3564
Fax: (501) 843-4503
Eastside Elementary
17 Bellamy Street, Cabot, AR
(501) 743-3563
Fax: (501) 843-5619
Magness Creek Elementary
16150 Arkansas Hwy 5, Cabot, AR
(501) 743-3565
Fax: (501) 843-7567
Mountain Springs Elementary
3620 Mountain Springs
Road, Cabot, AR
(501) 743-3575
Fax: (501) 605-1300
Northside Elementary
814 West Locust Street,
Cabot, AR
(501) 743-3568
Fax: (501) 843-6032
Southside Elementary
2600 South Pine Street, Cabot, AR
(501) 743-3567
Fax: (501) 843-6229
Stagecoach Elementary
850 South Stagecoach Road,
Cabot, AR
(501) 743-3574
Fax: (501) 605-1221
Ward Central Elementary
1570 Wilson Loop Road,
Ward, AR 72176
(501) 743-3569
Fax: (501) 843-9744
Westside Elementary
1701 South Second Street, Cabot, AR
(501) 743-3566
Fax: (501) 843-5802

High School (Grades 10-12)

Cabot High School
401 North Lincoln Street, Cabot, AR
(501) 843-3562
Fax: (501) 843-4231

Academic Center of Excellence
(Grades 7-12)

Academic Center of Excellence
21 Funtastic Drive, Cabot, AR
(501) 743-3520
Fax: (501) 843-0283

Cabot Freshman Academy

Cabot Freshman Academy
18 Spirit Drive, Cabot, AR
(501) 743-3576
Fax: (501) 941-1505

Cabot Learning Academy

Cabot Learning Academy
813 West Locust, Cabot, AR
(501) 743-3540
Fax: (501) 843-3138

Special Programs

404 North 2nd Street, Cabot, AR 72023
(501) 743-3543
Fax: (501) 941-2613

Central Administrative Office

602 North Lincoln Street, Cabot, AR 72023
(501) 843-3363
Fax: (501)843-0576

Middle Schools (Grades 5-6)

Cabot Middle School North
1900 North Lincoln Street, Cabot, AR
(501) 743-3571
Fax: (501) 605-0413

Cabot Middle School South
2555 Kerr Station Road, Cabot, AR
(501) 743-3570
Fax: (501) 941-7432

Junior High Schools
(Grades 7-8)

Cabot Junior High North
38 Spirit Drive, Cabot, AR
(501) 743-3572
Fax: (501) 605-8472

Cabot Junior High South
38 Panther Trail, Cabot, AR
(501) 743-3573
Fax: (501) 941-7746